بنياد مسيحي ايرانيان
new

آیا با فروکش موج اومیکرون به پایان پاندمی کرونا می‌رسیم؟

نظرات امیدوار کننده‌ای از سوی سازمان جهانی بهداشت مطرح شده که بر اساس آن احتمالا سویه اومیکرون پایان همه‌گیری طولانی مدت کرونا در اروپا باشد. این امکان وجود دارد که پاندمی کرونا به یک بیماری بومی تبدیل شود.
موج ابتلا به سویه اومیکرون امید روزافزونی را به وجود آورده است که کرونا پس از دو سال از یک بیماری همه‌گیر به یک عفونت بومی تبدیل شود و مانند بیماری آنفولانزا باقی بماند و در یک منطقه یا بخش‌هایی از جمعیت بروز کند.
هانس کلوگه، مدیر سازمان جهانی بهداشت (WHO) در اروپا گفته است که این چشم‌اندازی “قابل تصور” به نظر می‌رسد که اروپا “به سمت مرحله پایانی همه‌گیری پیش برود”.
به گفته او یا با فروکش موج اومیکرون در اروپا و مصونیت گروه زیادی در برابر آن یا به دلیل واکسیناسیون در سطح گسترده ممکن است مصونیت در برابر ویروس کرونا تنها “برای چند هفته یا چند ماه دیگر در اروپا ” ادامه داشته باشد.
تغییرات فصلی در بهار و تابستان نیز می‌تواند این چشم انداز را تقویت کند. به همین دلیل کلوگه پیش‌بینی کرده که پیش از بازگشت کووید-۱۹ در اواخر سال جاری میلادی، یک دوره آرامش وجود داشته باشد. مدیر سازمان جهانی بهداشت در اروپا به در عین حال تاکید کرد بازگشت کووید-۱۹ “لزوما به معنای بازگشت پاندمی نیست”.
بر اساس برآوردهای سازمان جهانی بهداشت، ۶۰ درصد از کل مردم اروپا تا ماه مارس ممکن است به سویه اومیکرون مبتلا شده باشند. اما بر اساس دانش فعلی، جهش‌های بعدی این ویروس به شکل‌گیری سویه‌هایی منجر می‌شوند که معمولا باعث بروز روند خفیف‌تر این بیماری خواهند شد.
در آلمان نیز اومیکرون اوج بی‌‌‌سابقه‌ای گرفته است. انستیتو روبرت کخ (RKI) صبح روز دوشنبه خبر داد شاخص این بیماری (میزان ابتلا در طول هفت روز متوالی به ازای هر ۱۰۰ هزار) به بالاترین رکورد تاکنونی یعنی ۸۴۰،۳ رسیده، اما شمار افرادی که در بیمارستان بستری شده‌اند، نسبتا پایین است.
با این حال مدیر سازمان جهانی بهداشت (WHO) در اروپا به دلیل جهش‌های احتمالی جدید نیز هشدار داده و گفته است این ویروس بیش از یک بار جهان را غافلگیر کرده و باید محتاط بود.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »