بنياد مسيحي ايرانيان
new

آمریکا و ژاپن یک میلیون و ۷۵۰ هزار دوز واکسن کرونا به تایوان اهدا می‌کنند

آمریکا اعلام کرد ۷۵۰ هزار دوز واکسن به تایوان اهدا می‌کند. ژاپن نیز یک میلیون دوز واکسن کرونا به تایوان ارسال خواهد کرد. این اقدام آمریکا و ژاپن سبب نارضایتی پکن شده است. چین تایوان را بخشی از کشور خود می‌داند.

یک هیات آمریکایی متشکل از اعضای حزب دموکرات و جمهوری‌خواه به تایوان سفر کرده و صدها هزار دوز واکسن کرونا به اهالی این کشور اهدا کرده است.

سناتور آمریکایی تامی داکوورث، کریستوفر کونز و دن سالیوان در تایپه اعلام کردند که واشنگتن در مجموع ۷۵۰ هزار دوز واکسن به تایوان اهدا خواهد کرد.

داکوورث، کونز و سالیوان صبح روز یکشنبه ۶ ژوئن (۱۶ خرداد)  با یک هواپیمای نظامی به تایوان سفر کردند. سفر هیاتهای رسمی ایالات متحده آمریکا با هواپ

مشکل اساسی تایوان عدم دریافت واکسن کرونا است. تاکنون شهروندان تایوانی واکسن تزریق نکردند. دلیل آن مانع‌تراشی پکن اعلام شده است.

دولت تایوان تا کنون برای دریافت واکسن کرونای بیون‌تک-فایزر تلاش کرده اما با فشارهای پکن این تلاش‌ها به شکست انجامیده است.

ژاپن نیز اعلام کرده است که حدود یک میلیون دوز واکسن کرونا به تایوان ارسال خواهد کرد.

دولت جو بایدن اخیرا از اهدا ۲۵ میلیون دوز واکسن کرونا به کشورهای نیازمند آسیایی و آفریقا و از جمله به تایوان خبر داد.

جوزف وو، وزیر خارجه تایوان گفته است دولت تایپه تمام تلاش خود را برای وارد کردن واکسن کرونا انجام می‌دهد اما با مشکلات و مانع‌تراشی پکن روبرو شده و موفق به دریافت واکسن کرونا نشده است. رهبران چین ولی ادعاهای مطرح شده توسط تایپه را رد کردند.

تایوان در سال ۱۹۴۹ از چین جدا شد اما پکن این جزیره  را به عنوان یک استان جدا شده تلقی می‌کند. چین گفته است برای پیوستن تایوان به سرزمین اصلی در صورت لزوم حتی از طریق نظامی اقدام خواهد کرد.

یمای نظامی به تایوان بسیار غیرمعمول است.

واشنگتن مهم‌ترین متحد بین‌المللی تایوان محسوب می‌شود اما به طور رسمی روابط دیپلماتیک با تایپه ندارد.

سناتور داکوورث پس از ورود به تایپه گفت: «ما به عنوان دوست به اینجا آمدیم زیرا می‌دانیم که تایوان دوران سختی را پشت سر می‌گذارد. بنابراین سفر این هیات فراحزبی برای تایوان بسیار مهم است.»

داکوورث و کونز اعضای حزب دموکرات هستند، سالیوان از حزب جمهوری خواه.

تایوان ۲۳ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر جمعیت دارد و روزانه ۵۰۰ مورد کرونا در این جزیره ثبت می‌شود.

چین پس از انتخاب تسای اینگ ‌ـ ون، به عنوان رئیس‌جمهوری تایوان در سال ۲۰۱۶ فشارهای دیپلماتیک، اقتصادی و نظامی را افزایش داده است.

چین تا کنون استقلال تایوان را نپذیرفته و به کشورهای دیگر نیز هشدار داده است، اگر می‌خواهند رابطه با پکن را ادامه دهند باید روابط دیپلماتیک خود با تایوان را قطع کنند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »