بنياد مسيحي ايرانيان
new

آمریکا: عدم همکاری ایران منجر به تشکیل جلسه اضطراری شورای حکام تا آخر سال ۲۰۲۱ می‌ شود

ایالات متحده آمریکا روز پنجشنبه تهدید کرد که در صورت عدم همکاری ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تا پایان سال شورای حکام چاره‌ای جز تشکیل «جلسه اضطراری» برای رسیدگی به این موضوع نخواهد داشت.
دستور کار چنین جلسه‌ ای می‌تواند تصمیم‌ گیری برای صدور قطعنامه‌ای علیه ایران باشد. اقدامی که می‌ تواند بر مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا برای احیای توافق هسته‌ ای سال ۲۰۱۵ که قرار است از روز دوشنبه آینده (۲۹ نوامبر) آغاز شود تاثیر بگذارد.
ایران بر سر چند موضوع مرتبط با برنامه هسته‌ ای خود با آژانس بین‌ المللی انرژی اتمی اختلاف دارد. یکی از موضوعات مورد اختلاف به نصب مجدد دوربین‌ های نظارتی آژانس بین‌ المللی انرژی اتمی در مرکز تسا در کرج بر می‌ گردد. این نهاد همچنین خواستار پاسخگویی ایران در زمینه وجود ذرات اورانیوم در یکی از تاسیسات هسته‌ ای است که تهران فعالیت آن را اعلام نکرده بود.
کشوری که بر سر میز مذاکره می‌ نشیند باید بتواند سیاست‌های مستقلی را دنبال کند وگرنه چرا باید پای میز مذاکره باشد؟
رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌ المللی انرژی اتمی دو روز پیش در بازگشت از سفرش به تهران گفته بود که مهلت ایران برای صدور مجوز در راستای نصب مجدد دوربین‌ های نظارتی در مرکز تسا رو به پایان است. به گفته وی آژانس بین‌ المللی انرژی اتمی به زودی دیگر نمی‌تواند جنبه صلح‌ آمیز برنامه هسته‌ ای ایران را تضمین کند.
یکی از دوربین‌های نظارتی آژانس بین‌ المللی انرژی اتمی در مرکز تسا چند ماه پیش در جریان آنچه ایران «خرابکاری اسرائیل» می‌ داند آسیب دید. ایران پس از آن هر چهار دوربین نظارتی آژانس در این مرکز را که بخش‌هایی از سانتریفیوژهای پیشرفته برای غنی‌ سازی اورانیوم را تهیه می‌ کند جمع آوری کرد.
مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفته است که اطلاعی از اینکه مرکز تسا پنج ماه پس از حادثه روی‌ داده در آن همچنان فعال است یا خیر ندارد.
واکنش‌ مقامات ایران با تاکید بر «لزوم لغو تحریم‌ها»
از سوی دیگر علی باقری‌کنی، معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران در آستانه از سرگیری مذاکرات وین در گفتگو با پایگاه اینترنتی ایندپندنت گفت که موفقیت این گفتگوها مشروط به «لغو تمامی تحریم‌های مرتبط با برجام از جمله تحریم‌های اعمال‌ شده در چهارچوب کارزار فشار حداکثری» است.
وی افزود: «اروپایی‌ها باید با اجرای گام‌های عملی برای رفع تحریم‌ها عدم پایبندی خود به برجام را جبران کنند.»
معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران در مورد حضور کشورهای اروپایی در مذاکرات هسته‌ای نیز گفت: «کشوری که بر سر میز مذاکره می‌نشیند باید بتواند سیاست‌های مستقلی را دنبال کند وگرنه چرا باید پای میز مذاکره باشد؟»
محمدرضا غایبی، سرپرست نمایندگی ایران در وین نیز در نشست شورای حکام گفته بود که تا زمانی که تحریم‌ها علیه ایران برداشته نشود «انتظار خویشتنداری بیشتر از ایران منطقی نیست.»
محمد حسین آصفری، نماینده مجلس ایران هم تهدید کرد که «اگر آژانس گزارش نادرستی بدهد، مجلس دولت را ملزم می‌ کند که درباره ان پی تی تجدیدنظر کند.»
وی آژانس بین‌ المللی انرژی اتمی را «به نوعی مجری سیاست‌های آمریکا» خواند و رافائل گروسی را متهم کرد که «با برنامه از پیش طراحی‌ شده» به تهران سفر کرده بود. این نماینده مجلس ایران درباره مذاکرات وین نیز گفت: «اگر مذاکرات شکست بخورد مجلس طرح‌هایی با فوریت بالا دارد که باعث می‌شود فعالیت هسته‌ ای ایران تشدید شود. حتی با ۶۰ درصد غنی‌ سازی اورانیوم که برای زیردریایی‌ها و صنایعمان مورد نیاز است.»
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »