بنياد مسيحي ايرانيان
new

آمریکا درباره مذاکره با ایران در گروه ۱+۵: صبر ما نامحدود نیست

ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه ششم اسفند ماه هشدار داده است که صبر ایالات در قبال پیشنهاد این کشور به ایران برای شرکت در مذاکرات ۱+۵ «نامحدود نیست.»
وزیر خارجه آمریکا هفته گذشته از آمادگی واشینگتن برای حضور در مذاکرات غیر رسمی با ایران و اعضای گروه ۱+۵ خبر داد. اما ایران تاکنون به این پیشنهاد پاسخی نداده است.
ند پرایس در کنفرانس روزانه خبری خود و در پاسخ به این پرسش که آیا مهلتی برای این پیشنهاد آمریکا وجود دارد، اظهار داشت، اقدام ایران در فاصله گرفتن از تعهدات هسته‌ایش در چارچوب توافق موسوم به برجام، این موضوع را به «چالشی اضطراری» بدل کرده است.
سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا اضافه کرد، صبر ما نامحدود نیست، اما اعتقاد داریم ، همانطور که موضع رئیس جمهوری در این باره روشن و صریح است. دیپلماسی موثرترین راه برای حصول اطمینان از عدم دستیابی ایران به سلاح اتمی است.
ند پرایس در همین زمینه روز گذشته گفته بود، ما یک پیشنهاد کلی روی میز قرار دادیم که اگر ایران به تعهدات برجامی خود بازگردد ما نیز حاضریم با توجه به نکاتی که اشاره کردیم به این توافق بازگردیم.
وی اضافه کرده بود، ما یک پیشنهاد خاص نیز روی میز قرار دادیم و آن این است که ایالات متحده حاضر است با ایرانی‌ها در چارچوب توافق ۱+۵ تعامل و دیدار کند.
سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا تصریح کرده بود، به جای موضع‌گیری از این تریبون، تکرار می‌کنم که این پیشنهاد روی میز است.
ند پرایس گفته بود، ما امیدواریم ایرانی‌ها مایل باشند که در آنجا حضور داشته باشند. چرا که اعتقاد داریم در چارچوب ۱+۵ می‌توانیم با یکدیگر درباره این مسائل و پرسش‌ها دشوار به پیشرفت دست‌یابیم.
مقام‌های دولت جو بایدن می‌گویند، توافق هسته‌ای موسوم به برجام تا پیش از خروج دولت دونالد ترامپ از این توافق در مهار برنامه هسته‌ای ایران موفق عمل می‌کرد و اکنون در صورتی که ایران تعهدات هسته‌ای خود را طبق برجام به طور کامل اجرا کند، آمریکا نیز به برجام بازخواهد گشت.
مقام‌های جمهوری اسلامی ایران طی هفته‌های اخیر در مقابل اعلام کرده‌اند که آمریکا باید پیش از بازگشت به برجام یا همزمان با بازگشت به برجام، اقدام به لغو تحریم‌ها کند و پس از آن ایران شروع به بازگشت به تعهدات خود می‌کند.
ایران طی ماه‌های اخیر عدول از تعهدات خود در چارچوب برجام را تسریع کرده است. در تازه ترین اقدام، مقام های جمهوری اسلامی روز گذشته متوقف شدن پروتکل الحاقی برای بازرسی‌های سرزده بازرسان آژانس از تاسیسات هسته‌ای است که ایران بر اساس برجام پذیرفته بود خبر دادند.
مجلس شورای اسلامی ۱۱ آذر امسال تصویب کرد که اگر تا سوم اسفند، تحریم‌های مالی، بانکی و نفتی علیه جمهوری اسلامی حذف نشود، اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی متوقف شود.
رویترز در گزارشی نوشته است، از هفته گذشته که آمریکا اعلام کرد که مایل است با ایران در چارچوب گروه ۱+۵ وارد مذاکره شود، ایران فعالیت‌های نظارتی آژانس بین المللی را محدود کرد، هشدار داده که غنی سازی با غلظت بالا انجام خواهد داد و نیروهای نیابتی این کشور در عراق دو بار به پایگا‌‌ه‌های محل استقرار نیروهای آمریکایی حمله کرده‌اند.
این گزارش اضافه کرده است، اما آمریکا به همراه فرانسه، آلمان و بریتانیا به این اقدامات ایران با آرامش حساب شده پاسخ داده‌اند.
رویترز به نقل از منابع دیپلماتیک آمریکایی و اروپایی نوشته است این رویکرد نشانه تمایل به تداوم دیپلماسی است با این امید که ایران به میز مذاکره برگردد، اما در غیر این صورت تحریم‌های آمریکا ادامه خواهد یافت.
با استفاده از رویترز و رادیو فردا؛ خ
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »