بنياد مسيحي ايرانيان
new

آمریکا خواستار آزادی فوری نفتکش توقیف‌شده توسط ایران شد

تصویر یک دوربین مداربسته از نفتکش توقیف‌شده کره جنوبی قایق سپاه پاسداران با دایره قرمز رنگ مشخص شده

وزارت خارجه آمریکا توقیف نفتکش کره جنوبی توسط سپاه پاسداران را تلاشی از سوی جمهوری اسلامی برای “اخاذی بین‌المللی” دانست. وزیر خارجه کره جنوبی گفته سئول به دنبال آزادی نفتکش از راه‌های دیپلماتیک است.
وزارت امور خارجه آمریکا از ایران خواست تا فورا نفتکش توقیف‌شده کره جنوبی را آزاد کند. به گزارش رویترز یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا که نامش فاش نشده، گفت: «رژیم [ایران] همچنان به تهدید حقوق و آزادی تردد دریایی در خلیج فارس به عنوان بخشی از تلاش آشکار برای اخاذی از جامعه بین‌المللی به منظور کاستن از فشار تحریم‌ها ادامه می‌دهد.»
این مقام وزارت خارجه تأکید کرد ایالات متحده “همصدا” با کره جنوبی خواستار آزادی فوری این نفتکش است.
در همین حال خبرگزاری “یونهاپ” کره جنوبی نیز به نقل از وزیر خارجه این کشور گزارش داده، سئول به دنبال آن است تا از راه‌های دیپلماتیک برای آزادی نفتکش توقیف‌شده تلاش کند. با این حال وزارت دفاع کره جنوبی روز دوشنبه ۱۵ دی (چهارم ژانویه) اعلام کرد واحدهای مقابله با دزدی دریایی را به منطقه اعزام می‌کند.
نیروهای سپاه پاسداران روز دوشنبه نفتکش کره جنوبی را “به دلیل نقض پیاپی قوانین زیست‌محیطی” در آب‌‌های خلیج فارس توقیف کردند. این نفتکش که حامل هفت هزار و ۲۰۰ تن اتانول است در حال حاضر در بندرعباس در توقیف بسر می‌برد.
یک مقام وزارت خارجه کره جنوبی به خبرگزاری رویترز گفته در پی توقیف این نفتکش این وزارتخانه در حال حاضر نسبت به اعزام یک دیپلمات ارشد کره جنوبی به تهران برای مذاکره در مورد پول‌های مسدود‌شده ایران تردید دارد. پیش‌تر قرار بود چوی جونگ کان، معاون وزیر خارجه کره جنوبی روز یکشنبه (۱۰ ژانویه) برای مذاکره به تهران سفر کند.
رویترز به نقل از این مقام وزارت خارجه کره جنوبی نوشته “در حال حاضر برنامه این سفر مشخص نیست.”
در ماه‌های گذشته تنش سیاسی میان تهران و سئول بر سر بدهی نفتی کره جنوبی به ایران بالا گرفته است. کره جنوبی در پی تحریم‌های آمریکا پول نفتی را که از ایران خریداری کرده بود، در دو بانک مسدود کرده است. ایران بدلیل پرداخت نکردن این بدهی که میزان آن حدود هفت میلیارد دلار عنوان شده، بارها با لحنی تند از کره جنوبی انتقاد کرده است. کره جنوبی نیز پیش‌تر در واکنش به اظهارات مقام‌های ایران سفیر ایران در سئول را فراخوانده بود.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »