بنياد مسيحي ايرانيان
new

آمریکا حوثی‌های یمن را از فهرست تروریستی خارج می‌کند

یک مقام‌ وزارت خارجه آمریکا می‌گوید آنتونی بلینکن، وزیر خارج جدید این کشور، به کنگره آمریکا خبر داده که بنا دارد حوثی‌های یمن را از فهرست تروریستی این کشور خارج کند.
مایک پومپئو، وزیرخارجه سابق آمریکا، در آخرین روز کاری خود در واشنگتن، ۱۹ ژانویه، از افزدون نام این گروه به فهرست تروریستی وزارت خارجه خبر داده بود.
تصمیمی که با واکنش سازمان ملل متحد و نهادهای بشردوستانه روبرو شده بود. این گروه‌ها که می گویند بدترین فاجعه انسانی قرن در یمن شکل گرفته، نسبت به محدودیت‌های این تصمیم آقای پومپئو برای ارسال غذا و اقلام انساندوستانه به یمن ابراز نگرانی عمیق کرده بودند.
وزارت خارجه آمریکا که تنها دو هفته از استقرار تیم جدید در راس آن می گذرد، هفته گذشته هم اعلام کرد تحریم‌های حوثی‌های یمن را با هدف فراهم کردن راه ارسال کمک های انساندوستانه به این کشور، موقتا تا ۲۶ فوریه تعلیق کرده است.
همزمان یک مقام وزارت خارجه روز جمعه، ۵ فوریه، به رسانه های این کشور گفت: “پس از بررسی دقیق، اکنون می‌توانیم تایید کنیم که وزیرخارجه قصد دارد گروه انصارالله (حوثی‌ها) را از فهرست سازمان‌های تروریستی خارجی و طبقه‌بندی شده به عنوان یک گروه تروریستی بین‌المللی خارج کند. این تصمیم هیچ ارتباطی با موضع ما در برابر حوثی‌ها و اعمال سزاوار سرزنش آنها ندارد که شمال حمله علیه غیرنظامیان و ربودن شهروندان آمریکایی می‌شود. ما همچنین به حمایت و دفاع از عربستان برای حفاظت از سرزمین خود در برابر چنین حملاتی متعهد باقی خواهیم ماند.”
وزارت خارجه آمریکا باز نگه داشتن راه ارسال کمک‌های انساندوستانه، غذا و دارو به یمن را علت این تصمیم خود می‌داند چرا که سازمان ملل متحد و نهادهای کمک‌رسان آن نسبت به محدودیت‌های ایجاد شده برای ادامه عملیات امدادی در یمن هشدار داده‌اند.
یمن که ۶ سال است درگیر جنگ حوثی‌ها با ائتلاف عربستان است با قحطی، گرسنگی و آوارگی میلیون‌ها شهروند این کشور دست و پنجه نرم می‌کند.
بنابر گزارش سازمان ملل متحد تاکنون دست کم ۱۳۰ هزار نفر در جریان این جنگ کشته شده‌اند که در میان آنها هزاران غیرنظامی از جمله صدها کودک قرار دارند.
روز گذشته هم آمریکا پس از ۶ سال حمایت از ائتلاف به سرکردگی عربستان، کمک‌های نظامی و اطلاعاتی به حملات این ائتلاف علیه حوثی‌ها در یمن را متوقف کرد.
جو بایدن، رئیس‌جمهوری جدید آمریکا، که روز پنجشنبه، ۴ فوریه – ۱۶ بهمن، به وزارت خارجه این کشور رفته بود گفت همزمان با قطع کمک‌های نظامی و فروش تسلیحات پیشرفته به ائتلاف عربستان در یمن، بنا دارد به ریاض در دفاع از خود در برابر حملات موشکی که به گفته آقای بایدن «با استفاده از تسلیحات ایرانی» است، کمک کند
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »