بنياد مسيحي ايرانيان
new

آمریکا: حمله هوایی به سوریه برای جلوگیری از حملات ایران بود

واشنگتن در نامه‌ای به شورای امنیت اطلاع داده که هدف حمله هوایی اخیر آمریکا به شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران در سوریه و عراق جلوگیری از حملات بیشتر علیه منافع آمریکا یا حمایت از آن توسط شبه‌نظامیان و ایران بوده است.
ایالات متحده روز سه‌شنبه ۲۹ ژوئن کتبا به شورای امنیت سازمان ملل اطلاع داد که مواضع مورد هدف قرار گرفته توسط ارتش آمریکا در سوریه و عراق متعلق به شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران بوده و به این منظور صورت گرفته که ایران را از حملات بیشتر به مراکز و نفرات آمریکایی بازدارد.
ماده ۵۱ اساسنامه سازمان ملل مقرر کرده هر اقدامی که کشورهای عضو به منظور دفاع از خود در مقابل حملات نظامی انجام می‌دهند، باید بلافاصله به اطلاع ۱۵ کشور عضو شورای امنیت برسد.
لیندا توماس گرین‌فیلد، سفیر ایالات متحده در سازمان ملل گفته در حملات هوایی آمریکا تاسیسات و پایگاه‌هایی هدف قرار گرفتند که متعلق به شبه‌نظامیانی هستند که مسئول حملات موشکی و پهپادی به افراد و تاسیسات ایالات متحده در عراقند.
او در نامه‌ای که به شورای امنیت فرستاده و رویترز آن را رؤیت کرده، نوشته است: «این واکنش نظامی پس از آن صورت گرفت که اقدامات غیرنظامی به منظور رفع تهدیدها و بازدارندگی از تشدید تنش و حملات بیشتر، ناکافی تشخیص داده شد.»
هم‌زمان جو بایدن، رییس جمهوری آمریکا نامه مشابهی به کنگره این کشور فرستاده است. او در این نامه نوشته است: «ایالات متحده در صورت ضرورت برای انجام عملیات بیشتر به منظور رفع تهدیدها یا حملات آماده است .
روز دوشنبه ۲۸ ژوئن، نیروهای آمریکایی در سوریه هدف حملات موشکی قرار گرفتند. به گفته یک مقام ارتش آمریکا، در این حملات ۳۴ موشک به سمت پایگاه‌های آمریکا شلیک شده اما کسی آسیب ندیده است.
این حملات احتمالا به تلافی حمله هوایی آمریکا در روز یکشنبه به مرز سوریه و عراق صورت گرفته است. جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع ایالات متحده (پنتاگون) عصر یکشنبه ۲۷ ژوئن (۶ تیر) اعلام کرد که ارتش آمریکا به چند موضع شبه‌نظامیان تحت پشتیبانی ایران در منطقه مرزی عراق و سوریه حمله کرده است.
این حمله به دستور جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا صورت گرفت. بنا بر اعلام پنتاگون این اقدام برای دفاع و جلوگیری از حملات این گروه‌ها به مواضع آمریکا در عراق صورت گرفته است.
در حالی که نیروهای نظامی عراق و آمریکا در همکاری نزدیک با یکدیگر اما در نبردهای جداگانه مشغول مقابله با باقیمانده نیروهای داعش در عراق هستند، دولت و ارتش عراق حملات نیروی هوایی آمریکا به شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران را محکوم کرده‌اند.
ایالات متحده از سال ۲۰۱۴ حملات هوایی علیه نیروهای داعش در سوریه را آغاز کرد چرا که دولت بشار اسد نتوانسته بود پایگاه‌هایی را که از آنجا به عراق حمله می‌شد، هدف قرار داده و از بین ببرد.
در آن زمان عراق به شورای امنیت سازمان ملل پیشنهاد کرد که نیروهای آمریکایی به این کشور کمک کنند چرا که “مکان امنی” که شبه‌نظامیان داعش در مرز عراق با سوریه برای خود ساخته‌اند، دفاع از مرزهای عراق را غیرممکن کرده بود.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »