بنياد مسيحي ايرانيان
new

آمریکا: ایران جدیت نشان دهد در چند روز آینده به توافق می‌رسیم

سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده پیشرفت در مذاکرات وین در هفته گذشته را قابل توجه خواند. او در عین حال هشدار داد هرگونه تاخیر احتمال بازگشت به توافق‌‌ را “به طور جدی” به خطر می‌اندازد.
پس از ایران، آمریکا هم نسبت به پیشرفت مذاکرات هسته‌ای در وین ابراز خوش‌بینی کرده است.
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز پنجشنبه ۱۷ فوریه (۲۸ بهمن) ضمن اشاره به”پیشرفت‌های قابل توجه در هفته گذشته” به خبرگزاری فرانسه گفت: «اگر ایران جدیت نشان دهد، می‌توانیم و باید در چند روز آینده به توافق برسیم.»
سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در عین حال هشدار داد، اگر تأخیر از این چند روز “بسیار فراتر” رود، این مسئله احتمال بازگشت به توافق‌‌ را به طور جدی به خطر می‌اندازد.
گفته‌های سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده به اظهارات ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه بسیار نزدیک است.
لودریان روز چهارشنبه ۱۶ فوریه (۲۷ بهمن) در همین ارتباط گفته بود مذاکرات وین به مرحله سرنوشت‌ سازی رسیده و ایران در چند روز آینده یا به یک بحران جدی دامن می‌زند یا توافقی را می‌پذیرد که منافع همه طرف‌ها به خصوص ایران را تامین می‌کند.
علی باقری، مذاکره‌کننده ارشد ایران نیز روز چهارشنبه ۲۷ بهمن در توییتر نوشت: «بیش از هر زمان به توافق نزدیک شده‌ایم» او در عین حال تاکید کرد: «اما تا وقتی درباره همه‌ چیز توافق نشده باشد، درباره هیچ چیز توافق نشده است.»
در حالی که مذاکرات هسته‌ای وین به گفته مقامات ایران و آمریکا وارد مرحله‌ای نهایی شده، حدود ۲۰۰ عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا با انتشار نامه‌ای به جو بایدن به او هشدار داده‌اند که توافق با جمهوری اسلامی “باید از سوی کنگره ایالات متحده تأیید شود، اگر نه به سرنوشت برجام محکوم است”.
توافق هسته‌ای با جمهوری اسلامی که در سال ۲۰۱۵ در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما به امضا رسید، عمر چندانی نداشت.
دونالد ترامپ، رئیس جمهور بعدی که در کارزار انتخاباتی خود از برجام به عنوان “بدترین توافق” یاد کرده بود، پس از پیروزی در انتخابات و در دست گرفتن قدرت، آمریکا را به شکل یکطرفه از توافق هسته‌ای خارج کرد و دستور اعمال تحریم‌هایی جدید علیه جمهوری اسلامی را داد.
یکی از پیش ‌شرط‌های ایران برای بازگشت به انجام تعهدات مطابق برجام، دریافت تضمینی از سوی آمریکا مبنی بر عدم خروج دوباره از توافق هسته‌ای است.
آمریکا این درخواست را غیرقابل قبول و غیرعملی عنوان کرده زیرا دولت کنونی ایالات متحده نمی‌تواند از جانب دولت‌های آینده چنین تضمینی ارائه کند.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »