بنياد مسيحي ايرانيان
new

آمریکا: اگر به زودی درباره برجام به تفاهم نرسیم، راه‌ دیگری را در پیش خواهیم گرفت

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، روز پنجشنبه ۱۶ دی ماه با اشاره به این که در مذاکرات احیای توافق هسته‌ای موسوم به برجام پیشرفت اندکی حاصل شده، هشدار داد اگر به زودی واشینگتن و تهران بر سر بازگشت متقابل به برجام به تفاهم نرسند، ایالات متحده راه دیگری در پیش خواهد گرفت.
سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در کنفرانس خبری روزانه خود درباره مذاکرات برجام در وین، پایتخت اتریش گفت، دور هشتم گفت‌وگوها از سوم ژانویه آغاز شده است. ما در اوایل این هفته از پیشرفت اندکی در آن مذاکرات صحبت کردیم. ما همچنان شاهد آن پیشرفت اندک هستیم. ما امیدواریم که در طول این هفته و آنچه که از آن باقیمانده است، یعنی در روزهای آینده، به (این پیشرفت‌ها) اضافه کنیم.
ند پرایس تصریح کرد، آنچه صحت دارد این است که زمان قطعا به سرعت در حال کوتاه شدن است. ما بدون رودربایستی و به طور واضح این مطلب را گفته‌ایم.
سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا تاکید کرد، اگر به زودی به تفاهمی در مورد بازگشت متقابل اجرای تعهدات نرسیدیم، گام‌های سریع و پرشتاب پیشرفت برنامه‌ هسته‌ای ایران منافع عدم اشاعه را که از مزایای برجام بود، از بین می‌ برد و ما باید مسیر دیگری را به جلو در نظر بگیریم.
ند پرایس گفت، این موضوع درباره چند هفته است و قطعا بحث چند ماه در میان نیست.
سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در ادامه اضافه کرد، آنچه که درباره زمان و فرصت مطرح می‌شود موضوع ساعتی که زمان استاندارد را با اندازه گیری مشخص می‌ سنجد، نیست بلکه این زمان بر اساس ارزیابی تکنیکی برنامه هسته‌ای ایران است.
در حالی که ند پرایس در خصوص فرصت محدود مذاکرات احیای برجام هشدار داده است، حسین امیر عبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران در همین روز در مصاحبه با شبکه الجزیره گفت که دور هشتم گفت‌ وگوهای احیای برجام در وین «در مسیر درست قرار » دارد.
وزیر امور خارجه ایران اضافه کرده است: «اگر طرف های غربی قصد و اراده جدی داشته باشند، دستیابی به یک توافق خوب امکان پذیر است.»
این در حالی است که کشورهای اروپایی حاضر در برجام ایران را به «وقت کشی» در مذاکرات احیای برجام متهم می‌ کنند.
در همین زمینه، آنالنا بائر بوک، وزیر امور خارجه آلمان هم روز گذشته با اشاره به این که ایران اعتماد موجود در مذاکرات هسته‌ای در وین را تا حدود زیادی «هدر داده است»، گفت، برای این احیای این توافق زمان محدود است.
بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا هم سه‌شنبه نسبت به از دست رفتن زمان برای رسیدن به توافق احیای برجام هشدار داد.
بوریس جانسون گفته بود که بریتانیا خواهان احیای «کامل» برجام است و برای نیل به آن، ایران باید با حسن نیت عمل کند.
ادامه دور هشتم مذاکرات احیای برجام پس از وقفه‌ای سه روزه به مناسبت سال جدید میلادی روز ۱۳ دی با حضور هیات‌های ایران و گروه ۱+۴ (آلمان، فرانسه، بریتانیا، روسیه و چین) و هماهنگ‌ کننده کمیسیون مشترک برجام از روز دوشنبه در وین اتریش از سر گرفته شده است.
میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در مذاکرات احیای برجام در حساب کاربری خود در توییتر نوشت روز پنجشنبه نشست معمول شرکت کنندگان در مذاکرات احیای برجام در پایان روز بدون حضور ایران و آمریکا برگزار شد.
او اضافه کرد٬ ما یک بحث هدفمند در مورد یکی از دشوارترین موضوعات در دستور کار مذاکرات وین را داشتیم.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »