بنياد مسيحي ايرانيان
new

آمریکا آستان قدس و ستاد اجرایی فرمان امام را تحریم کرد

دو نهاد قدرتمند اقتصادی که زیر نظر آیت‌الله خامنه‌ای قرار دارند، به تحریم‌های واشنگتن پیوستند. ۱۶ زیر مجموعه این نهادها و سه شخص حقیقی، به سرکوب سیستماتیک مخالفان و تملک اموال اقلیت‌های مذهبی و معترضان متهم شده‌اند.
دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا (اوفک) ۱۶ نهاد و سه نفر دیگر از مقامات جمهوری اسلامی را به لیست سیاه تحریم‌های خود افزود. در بیانیه این دفتر در چهارشنبه ۱۳ ژانویه ‌آمده که تحریم شدگان با فسادی سیستماتیک بر بخش بزرگی از اقتصاد ایران چنگ انداخته‌اند.
احمد مروی، رئیس آستان قدس رضوی و محمد مخبر، رئیس ستاد اجرایی فرمان امام جزو افراد تحریم شده هستند. زیرمجموعه‌های این دو نهاد، شرکت‌های “دانش بنیان برکت”، “گسترش الکترونیک مبین ایران”، “حسابرسی مفید راهبر”، “مسکن و عمران قدس رضوی”، “معادن قدس رضوی”، “کاشی سنتی قدس رضوی”، “کارگزاری بورس اوراق بهادار رضوی” و سازمان اقتصادی رضوی” شده‌اند.
بنیاد برکت غول بازار دارویی ایران است. این شرکت وابسته به “ستاد اجرایی فرمان امام” انحصار تولید ماسک را نیز در اختیار دارد.
شرکت‌ها و افراد تحریم شده به مشارکت در سرکوب سیستماتیک مخالفان، مصادره زمین و دارایی معترضان سیاسی، اقلیت‌های مذهبی و تبعیدی‌ها متهم شده‌اند.
بر این اساس، دارایی‌های احتمالی این نهادها و افراد در آمریکا بلوکه می‌شود، هیچ شخص یا شرکت آمریکایی حق معامله با آنها را ندارد و تخطی از این امر به تحریم و تنبیه فرد خاطی منجر خواهد شد.
خزانه داری آمریکا یک هفته قبل نیز ۱۷ شرکت و یک فرد مرتبط با صنایع فلزی ایران را تحریم کرده بود.
خروج از برجام و معاملاتی که دود می‌شوند
با این امضای دونالد ترامپ، دولت آمریکا نه‌ تنها از توافقنامه اتمی “برجام” خارج شده، بلکه می‌خواهد تحریم‌های اقتصادی علیه جمهوری اسلامی را نیز بار دیگر از سر ‌گیرد. بدین ترتیب هر شرکتی که با آمریکا و با دلار در سطح جهانی معامله می‌کند در صورتی که با ایران معامله کند، می‌تواند مشمول جریمه سنگینی بشود.
خروج از برجام و معاملاتی که دود می‌شوند
بسیاری از شرکت‌ها و بخصوص بانک‌ها معنی نقض تحریم‌ها را بخوبی می‌دانند. کومرتس بانک آلمان در سال ۲۰۱۴ مجبور به پرداخت یک میلیارد و پانصد میلیون دلار و گروه “بی ان پی پاریبا” فرانسوی حتی ۹ میلیارد دلار جریمه پرداخت کرد.
خروج از برجام و معاملاتی که دود می‌شوند
به گزارش اتاق بازرگانی آلمان، ده هزار شرکت آلمانی با ایران رابطه تجاری دارند و ۱۲۰ شرکت این کشور حتی با نیروی کار خود در ایران حضور دارند. آلمان در سال گذشته ۳ و نیم میلیارد یورو به ایران صادرات داشته درحالیکه ارزش صادرات آن به آمریکا بالغ بر ۱۱۱ میلیارد یورو بوده است.
خروج از برجام و معاملاتی که دود می‌شوند
ایرباس بزرگترین بازنده خروج آمریکا از برجام است. در ژانویه سال ۲۰۱۷ ایران سفارش خرید یکصد فروند هواپیمای ایرباس را به ارزش ۲۳ میلیارد یورو داد. سه فروند هواپیما به ایران تحویل داده شد و حالا آمریکا اجازه صادرات این هواپیما به ایران را لغو کرده است. کمپانی اروپایی ایرباس بخشی از تولیدات خود را در آمریکا تامین می‌کند.
خروج از برجام و معاملاتی که دود می‌شوند
کمپانی آمریکایی بوئینگ دو قرارداد با شرکت‌های ایرانی آسمان برای فروش ۳۰ عدد هواپیما به ارزش ۳ میلیارد دلار و نیز قرارداد فروش ۸۰ فروند هواپیما با شرکت ایران ایر به ارزش ۱۶ میلیارد دلار امضا کرد. این سفارش‌ها هیچگاه در تولید لحاظ نشدند و حالا هم دنیس مویلنبرگ، مدیریت بوئینگ، اعلام کرده است که “ما پیرو سیاست دولت آمریکا هستیم”.
خروج از برجام و معاملاتی که دود می‌شوند
تاریخ اولین حضور زیمنس در ایران به کشیدن خط تلگراف لندن – بمبئی در ۱۵۰ سال پیش برمی‌گردد. جو کایزر، مدیر کمپانی زیمنس، از نخستین مدیران آلمانی بود که در آغاز سال ۲۰۱۶ به ایران سفر کرد و قرارداد‌های میلیاردی فروش توربین‌های گازی و مدرنیزه کردن قطارهای ایران را به امضا رساند.
خروج از برجام و معاملاتی که دود می‌شوند
کمپانی هنکل هیچگاه از بازار ایران خارج نشد و به همین دلیل جایگاه قدرتمندی در صنایع تولید شوینده و چسب دارد. “کاسپار رورستد”، مدیر پیشین این کمپانی، در سال ۲۰۱۵ و قبل از “برچیده شده تحریم‌ها” گفته بود: «فروش میلیونی ما در بازار ایران (سه رقم دارد) و به افزایش آن هم خوشبین هستیم.» این کمپانی سال گذشته ۲۰ میلیارد یورو فروش داشته که یک درصد آن از بازار ایران است.
خروج از برجام و معاملاتی که دود می‌شوند
کمپانی دایملر، ایران خودرو و ماموت در ماه دسامبر سال ۲۰۱۷ قرارداد طولانی مدت تولید کامیون در ایران را به امضا رساندند. دایملر آلمان در سال ۲۰۱۰ سهم خود را در خودروسازی ایران واگذار کرده بود.
خروج از برجام و معاملاتی که دود می‌شوند
کمپانی خودروسازی فولکس واگن هم تصمیم داشت از اواسط سال ۲۰۱۷ میلادی با کمک ایران خودرو و ماموت با مدل‌های تیگوان و پاسات وارد بازار ایران شود. این خودروها در نمایشگاه بین‌المللی خودرو تهران در سال گذشته نیز عرضه شدند.
خروج از برجام و معاملاتی که دود می‌شوند
بازار خودروی ایران بصورت “سنتی” در دست صنایع خودروسازی فرانسه است. این صنایع از آنجایی که با آمریکا رابطه‌ای ندارند، دستشان برای سرمایه‌گذاری در ایران بازتر است. کمپانی “PSA” در سال ۲۰۱۶ قرارداد همکاری برای تولید سه مدل پژو را در سال ۲۰۱۶ با ایران خودرو به امضا رساند. این سرمایه‌گذاری ۴۰۰ میلیون یورویی هنوز به نتیجه ‌و سودی نرسیده و طرف ایرانی هم توان مالی ندارد.
خروج از برجام و معاملاتی که دود می‌شوند
خودروساز فرانسوی رنو در سال ۲۰۱۷ اعلام کرد یک سرمایه‌گذاری بزرگ به همراه خط تولید در ایران خواهد داشت. کارلوس غُصن (یا به فرانسوی گون- Carlos Ghosn) مدیر اجرایی شرکت‌های خودروسازی رنو در آن زمان گفته بود که “بازار ایران دارای پتانسیل بی‌نظیری است”.
خروج از برجام و معاملاتی که دود می‌شوند
بازار و صنایع نفت و گاز ایران یکی از بازارهای جالب توجه برای شرکت‌های بین‌المللی است. شرکت ایتالیایی “سایپم” (Saipem) که در عرصه تولید خط لوله ‌و پایانه‌های نفت و گاز فعال است قرادادی به مبلغ ۳ میلیارد و پانصد میلیون یورو با ایران امضا کرده است.
خروج از برجام و معاملاتی که دود می‌شوند
رئیس کمپانی نفتی اِنی (Eni)، کلادیو دسکالزی هم جزو اولین مدیرانی بود که با پایان تحریم‌ها راهی تهران شد. دو طرف تمایل به همکاری داشتند اما قراردادها در حد “مطالعات برای توسعه میدان کیش و فاز سوم میدان دارخوین” باقی ماند. از سوی دیگر انی از ایران طلبکار است که به دلیل تحریم‌ها امکان پرداخت بدهی برای ایران وجود نداشت.
خروج از برجام و معاملاتی که دود می‌شوند
برخلاف کمپانی ایتالیایی انی، کمپانی بریتانیایی – هلندی “شل” سال‌ها به دلیل تحریم‌ها راهی را پیدا نمی‌کرد تا بتواند بدهی دو میلیارد دلاری خود به ایران را پرداخت کند. کمپانی نفتی شل سفارش جدید دیگر به ایران نداده و قراردادهای جدید هم در حد “مطالعه برای توسعه میادین آزادگان جنوبی، یادآوران و کیش” است.
خروج از برجام و معاملاتی که دود می‌شوند
کمپانی فرانسوی توتال اعلام کرد که پنج میلیارد دلار در میدان پارس جنوبی سرمایه‌گذاری می‌کند. دولت آمریکا در مورد این سرمایه‌گذاری “استثنا” قائل شد و اجازه آن را صادر کرد. حال امکان دارد با تحریم‌های جدید این اجازه هم لغو شود. پاتریک پویان، مدیرعامل توتال، در ماه مارس ابراز امیدواری کرد تا اجازه آمریکا به‌قوت خود باقی بماند. او گفت در غیر این صورت ما بار دیگر برای دریافت اجازه تلاش خواهیم کرد.
منبع :دویچه وله
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »