بنياد مسيحي ايرانيان
new

آلمان، بریتانیا و فرانسه از روسیه خواستند برای برجام شرط نگذارد

روسیه تضمینی خواسته که می‌تواند مذاکرات احیای برجام را دچار وقفه کند. مسکو می‌خواهد با درخواست‌ تازه‌ به معاملات اقتصادی و نظامی خود با ایران بدون خطر تحریم‌ها ادامه دهد. کشورهای اروپایی با این خواست مخالفت کردند.
دیپلمات‌های کشورهای اروپای غربی (بریتانیا، آلمان و فرانسه) در بیانیه مشترکی در جلسه شورای حکام در وین آخرین خواسته‌های روسیه برای احیای توافق هسته‌ای ایران را رد کرده‌اند.
کشورهای اروپایی روز سه‌شنبه ۱۷ اسفند (۸ مارس) هشدار دادند که راه حل پیشنهادی مورد مذاکره در وین نمی‌تواند با توجه به پیشرفت برنامه هسته‌ای ایران برای همیشه روی میز بماند و فرصت برای توافق رو به اتمام است.
کورین کیتسل، سفیر و نماینده دائم بریتانیا نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین، به نیابت از سه کشور اروپایی گفت پنجره زمانی برای تعامل با ایران در حال بسته ‌شدن است.
نمایندگان آلمان، فرانسه، بریتانیا، روسیه و چین در ۱۱ ماه گذشته میان واشنگتن و تهران میانجی‌گری کرده‌اند و توافق احیای برجام در وین تقریبا تکمیل شده است.
بر این اساس، به واشنگتن اجازه داده شده است خروج از توافق هسته‌ای اولیه ۲۰۱۵ را بازبینی و تحریم‌های ایران را لغو کند در مقابل، تهران نیز باید دوباره برنامه هسته‌ای خود را محدود کند تا جلوی توسعه سلاح‌های هسته‌ای گرفته شود.
مذاکرات احیای برجام در وین به پایان خود نزدیکتر می‌شود. اما با وجود نزدیک شدن به پایان مذاکرات هسته‌ای و “توافق بر سر حل مسائل باقی مانده در مذاکرات برجام”، روسیه خواسته‌های جدیدی مطرح کرده است.
سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه روز شنبه ۱۴ اسفند خواستار ”تضمین کتبی” از سوی آمریکا شد تا تحریم‌ها علیه روسیه بر سر اوکراین، به هیچوجه بر روابط مسکو با تهران در چهارچوب توافق موسوم به برجام اثر منفی نگذارد.
لاوروف گفته بود: «ما خواستار تضمینی کتبی شده‌ایم که روند فعلی آغاز شده توسط آمریکا به هیچ‌وجه به حق ما برای تجارت، همکاری اقتصادی و سرمایه‌گذاری و همکاری نظامی-فنی آزاد و کامل ما [با ایران] آسیبی نزند.»
واکنش‌ ایران و آمریکا به درخواست روسیه
مقامات ایرانی واکنش‌های دوگانه‌ای به سخنان لاوروف نشان داده‌اند. سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران مواضع روسیه در مذاکرات احیای برجام را سازنده خواند و در عین حال اعلام کرد که تهران مایل است از مجاری دیپلماتیک در جریان مواضع روسیه قرار بگیرد نه از طریق رسانه‌ها. پیش از آن، محمد مرندی، مشاور رسانه‌ای هیئت مذاکره‌کننده ایران، در توییتی نوشته بود ایران منتظر توضیح مسکو در مورد خواسته‌هایش از آمریکا است.
آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا نیز درخواست همتای روسی‌اش را ”بی‌ربط” خواند و صراحتا گفت که مسئله تحریم‌ها علیه روسیه و برجام موضوع‌های ”جداگانه‌ای” هستند و ”هیچ ارتباطی میان آنها وجود ندارد”.
آلمان، فرانسه و بریتانیا در نشست هشتم مارس، آمریکا و ایران را به اتخاذ تصمیمات لازم برای دستیابی به توافق فرا خواندند. آنها از روسیه نیز خواستند شرایط نامناسبی را بر توافق تحمیل نکند و شروط دیگری به آن نیفزاید.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »