بنياد مسيحي ايرانيان
new

آزمایش موشکی؛ کره شمالی تصاویر فضایی را منتشر کرد

کره شمالی تایید کرد موشکی را آزمایش کرده که هزاران مایل برد دارد و می‌تواند پایگاه آمریکا در گوام را هدف بگیرد. هواسونگ-۱۲ با توانایی حمل کلاهک هسته‌ای، قدرتمندترین موشک پیونگ یانگ در پنج سال گذشته است
رسانه‌های کره شمالی صبح دوشنبه ۳۱ ژانویه، با تایید آزمایش موشکی جدید این کشور، تصاویری منتشر کرده‌اند که صحنه‌هایی از شبه‌جزیره کره و اطراف آن را نشان می‌دهند.
موشک از نوع هواسونگ – ۱۲ است که تا ۴۵۰۰کیلومتر برد دارد؛ امکانی که به معنای دسترسی به جزیره گوام در اقیانوس آرام خواهد بود. اینجا قلمرو آمریکا محسوب می‌شود و ایالات متحده در آن پایگاه نظامی دارد.
یک روز قبل، ژاپن و کره جنوبی، با اتکاء به اطلاعات سامانه‌های ضدموشکی خود گفته بودند که موشک پرتاب شده پیونگ یانگ به ارتفاع دو هزار کیلومتری رسید و پس از نیم ساعت حرکت در فاصله۸۰۰کیلومتری، در دریای ژاپن فرود آمد.
طبق گفته مقامات کره جنوبی، این موشک از سکویی در استان جاگانگ به سمت شرق پرتاب شد.
این هفتمین آزمایش موشکی کره شمالی در سال جاری است و ایالات متحده و کره جنوبی به شدت از این اقدام‌ها انتقاد کرده‌‌اند. دولت بایدن اواسط ژانویه، در واکنش به دو آزمایش موشکی قبلی، پنج مقام مسئول در توسعه برنامه موشکی کره شمالی را تحریم کرد و خبر داد تحریم‌های دیگری را نیز از طریق سازمان ملل دنبال خواهد کرد.
سئول می‌گوید هدف پیونگ یانگ از این آزمایش‌ها، دامن زدن به تنش‌ تازه است. مون جائه، رئیس جمهور کره جنوبی، در واکنشی فوری به پرتاب این موشک، شورای امنیت ملی این کشور را به نشستی اضطراری فراخواند. او تحریکات کره شمالی را تخطی آشکار از توافق تعلیق آزمایش موشک‌های قاره‌پیما نامید.
تصاویر پرتاب موشک در صدر اخبار تلویزیون کره جنوبی
این توافق، در سال ۲۰۱۸ و در جریان دیدار کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی با دونالد ترامپ، رئیس جمهور وقت آمریکا حاصل شد. کیم اما گفته که کشورش به دلیل “رویکردهای خصمانه آمریکا” خود را به این توافق ملزم نمی‌داند.
قطعنامه‌های سازمان ملل، کره شمالی را از آزمایش‌ تسلیحات هسته‌ای و موشک‌های بالستیک منع کرده‌اند. این موشک‌ها معمولا زمین به زمین هستند و بسته به نوع طراحی، می‌توانند کلاهک هسته‌ای نیز حمل کنند. پیونگ یانگ در عین حال بدون توجه به این قطعنامه‌ها، در حال توسعه موشک‌های دوربرد با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای است؛ موشک‌هایی که می‌توانند به آمریکا نیز برسند.
جورج ویلیام هربرت از مرکز مطالعات منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای در توییتر نوشت: «صرفنظر از اینکه این موشک IRBM یا ICBM باشد، یک نوع موشک استراتژیک است.»
لیف-اریک ایزلی، متخصص علوم سیاسی از دانشگاه Ewha در کره جنوبی نیز گفته که یکی از اهداف آزمایش‌های اخیر “قدرت‌نمایی” است.
به اعتقاد ایزلی، رژیم کیم شاهد افزایش قدرت کره جنوبی است و می‌داند که ضعف‌های سیاست داخلی او از چشم جهان پنهان نیست. ایزلی با اشاره به این موارد افزود: «این اقدام‌ها پیامی است به واشنگتن و سئول که تلاش برای سرنگونی دولت پیونگ‌یانگ بسیار پرهزینه خواهد بود.»
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »