بنياد مسيحي ايرانيان
new

آرژانتین: یکی از بستگان وزیر کشور ایران در هواپیمای ونزوئلا بوده است.

پلیس آرژانتین محل اقامت خدمه هواپیمای توقیف‌شده در هتل را بازرسی کرد. وزیر امنیت آرژانتین می‌گوید در گزارش پرواز، تعداد سرنشینان، کمتر از شمار واقعی آنها ثبت شده و نام یکی از بستگان وزیر کشور ایران نیز به چشم می‌خورد.
خدمه ونزوئلایی پروازی که از هفته گذشته خارج از بوئنوس آیرس بر زمین نشسته است، به گزارش خبرگزاری فرانسه، احتمالا اجازه ترک آرژانتین را ندارند. این تصمیم روز سه شنبه (۱۴ ژوئن) توسط قاضی و پس از بازرسی اتاق‌های محل اقامت خدمه در هتل در رابطه با ارتباطات احتمالی آنها با سپاه پاسداران اتخاد و اعلام شده است.
پلیس آرژانتین اتاق‌های ۱۴ خدمه اهل ونزوئلا و ۵ خدمه ایرانی هواپیما را بازرسی کرده است. این اتفاق یک روز پس از آنکه گذرنامه پنج ایرانی کادر پرواز هواپیمای باری بوئینگ ۷۴۷ ونزوئلا، به طور موقت توقیف شده بود تا ارتباط آنها با سپاه پاسداران بررسی شود، رخ داده است.
یک قاضی روز دوشنبه ۱۳ ژوئن دستور توقیف ۷۲ ساعته گذرنامه‌های این افراد را صادر کرد. این دستور پس از آن صادر شد که وزیر امنیت آرژانتین، آنیبال فرناندز گفت از یک “سازمان خارجی” اطلاعاتی دریافت شده مبنی بر این که در میان خدمه پرواز افرادی مرتبط با سپاه پاسداران وجود دارند.
خبرگزاری فرانسه از بوئنوس آیرس گزارش می‌دهد که اکنون با بازرسی اتاق‌های خدمه اهل ونزوئلا و توقیف گوشی‌های همراه، کامپیوترها و مدارک آنها از سوی پلیس، آزادی این خدمه هم با محدودیت‌‌هایی روبرو شده است.
“شمار نامهای ثبت شده در گزارش پرواز کمتر از شمار واقعی”
در مورد علت تفتیش اتاق‌های محل اقامت خدمه در هتل، پلیس آرژانتین هنوز اظهارنظری نکرده است. آنیبال فرناندز، وزیر امنیت آرژانتین اما روز دوشنبه، ۱۳ ژوئن از دریافت اطلاعاتی از “سازمان های خارجی” مبنی بر ارتباط احتمالی خدمه پرواز با شرکت‌های وابسته به سپاه پاسداران جمهوری اسلامی سخن گفته بود.
وزیر امنیت آرژانتین همچنین می‌گوید، در گزارش پرواز، تعداد سرنشینان هواپیمای توقیف‌شده کمتر از شمار واقعی آنها ثبت شده است، هرچند نام هیچ کدام در فهرست اشخاص تحت تعقیب اینترپل نیامده است.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، فرناندز گفته است که فهرست خدمه شامل نام یکی از بستگان وزیر کشور ایران نیز هست که نام او با نام یکی از اعضای سپاه پاسداران مطابقت می‌کند.
پیامی که به مقامات پاراگوئه رسید
به گزارش خبرگزاری فرانسه، پاراگوئه هم روز سه شنبه (۱۴ ژوئن) اعلام کرده است که دو مأمور مسئول که با فرود این هواپیما در ماه مه موافقت کرده بودند، برکنار شده‌اند و دو مأمور مبارزه با مواد مخدر تحت بازجویی قرار گرفته‌اند.
آرژانتین− هتل محل اقامت خدمه هواپیمای توقیف شده
پلیس آرژانتین با حضور در هتل محل اقامت کادر پرواز هواپیمای توقیف شده، اتاق‌های خدمه را بازرسی کرد
فدریکو گونزالس، وزیر کشور پاراگوئه می‌گوید، این هواپیما با اجازه پرواز تجاری به همراه ۱۸ سرنشین در پاراگوئه به زمین نشسته بود. به نوشته خبرگزاری فرانسه، این شمار بالای خدمه به باور کارشناسان برای یک هواپیمای باری غیرعادی است.
به گفته وزیر کشور پاراگوئه، این هواپیما تقریبا سه روز پیش از پرواز در روز ۱۶ ماه مه به سوی آروبا (جزیره‌ای در جنوب کارائیب) با محموله سیگار، در فرودگاه بین‌المللی گوآرانی در پاراگوئه در نزدیکی مرز آرژانتین و برزیل بر زمین نشسته بوده است.
به گفته گونزالس پس از برخاستن هواپیما، خبری به دست آنها رسیده با این مضمون که هواپیما از سوی وزارت دارایی آمریکا تحت تحریم است. در این خبر همچنین به گفته وزیر کشور پاراگوئه، آمده بود، که ۷ تن از خدمه وابسته به سپاه قدس هستند.
پاراگوئه پس از دریافت این پیام، دستگاه‌های اطلاعاتی دیگر کشورها را مطلع کرده است.
به نوشته خبرگزاری فرانسه، یک مقام مکزیکی روز سه شنبه گفته است که هواپیما روز ۴ ژوئن با ۴ سرنشین و با تطابق کامل با پروتکل‌های مربوطه، در ایالت کرتارو در مکزیک به زمین نشسته است. به گفته این مقام مکزیکی، هواپیما پس از سوختگیری و بار زدن محموله‌ای از “تجهیزات صنعتی” روز ۵ ژوئن خاک مکزیک را ترک کرده است.
ارتباط توقیف هواپیما با انفجار مرکز یهودیان در بوئنوس آیرس؟
هواپیمای باری بوئینگ ۷۴۷ ونزوئلا که گفته شده بود حامل قطعات خودروست دوشنبه هفته گذشته (۶ ژوئن) در کوردوبا در آرژانتین به زمین نشست اما بعد تلاش کرد تا به سمت کشور همسایه اوروگوئه پرواز کند اما از ورود آن به اوروگوئه جلوگیری شد و به اسیسا در خارج از بوئنوس آیرس منتقل شد.
فرود این هواپیما چند روز پس از سفر نیکولاس مادورو رییس جمهوری ونزوئلا به تهران صورت گرفت. در جریان این سفر روز شنبه ۲۱ خرداد دو کشور متحد که هردو تحت تحریم‌های شدید آمریکا قرار دارند قرارداد همکاری ۲۰ ساله امضا کردند.
دستور روز دوشنبه دادگاه آرژانتین برای توقیف ۷۲ ساعته پاسپورت‌های خدمه ایرانی این پرواز پس از آن صادر شد که انجمن یهودیان آرژانتین DAIA درخواست داد تا نامش به عنوان شاکی در تحقیقات برای منشأ این هواپیما درج شود و با این پیشنهاد موافقت شد.
پلیس اینترپل برای برخی از مقامات پیشین ایرانی که مظنون به دست داشتن در انفجار مرکز یهودیان آمیا در بوئنوس آیرس در سال ۱۹۹۴ هستند، حکم بازداشت صادر کرده است. در جریان این انفجار ۸۵ نفر کشته شدند. آرژانتین بزرگترین جامعه یهودیان در آمریکای لاتین را دارد.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »