بنياد مسيحي ايرانيان
new

آتشفشان لاسوفیر؛ هزاران نفر به مکان امن منتقل شدند

در جزیره سنت وینسنت واقع در دریای کارائیب آتشفشان لاسوفیر فعال شده است. ستونی از دود و خاکستر به ارتفاع چندین کیلومتر برخاسته و زندگی ساکنان جزیره را به خطر انداخته است. هزاران نفر به جزایر همسایه منتقل شده‌اند.

برای نخستین بار در چهل سال اخیر کوه آتشفشان لاسوفیر در جزیره سنت وینسنت واقع در دریای کارائیب فعال شده است.

به گزارش سازمان پدافند غیر عامل جزیره، ستونی به ارتفاع ۶ هزار متر از دود و خاکستر از روز جمعه ۲۰ فروردین (۹ آوریل) برخاسته و بر فراز جزیره در حال گسترده شدن است.

دولت جزیره سنت وینسنت از انتقال هزاران نفر با کشتی‌های مسافربری به جزایر همسایه خبر داد. بنا بر گزارش‌ها بارش خاکستر انتقال شهروندان به نقاط امن را با دشواری مواجه ساخته است.

شانزده هزار نفر از یکصد هزار نفر ساکنان جزیره بطور مستقیم در خطر قرار دارند که تا روز جمعه اکثر آن‌ها به نقاط امن منتقل شدند.

با آغاز فعالیت‌های آتشفشان لاسوفیر فرودگاه بین‌المللی جزیره سنت وینسنت نیز بلافاصله تعطیل شد.

رالف گونزالوس، رئیس دولت جزیره سنت وینسنت می‌گوید: «طبق برآورد متخصصان فعالیت آتشفشانی لاسوفیر می‌تواند ماه‌ها ادامه پیدا کند و تعداد زیاد دیگری باید از مناطق پرخطر خارج شوند».

یکی از شدیدترین فعالیت‌های آتشفشان لاسوفیر در سال ۱۹۰۲ میلادی رخ داد که منجر به کشته شدن یک‌هزار و ۵۰۰ نفر شد.

جزیره سنت وینسنت و گرنادین‌ها‌ که شمار آن‌ها به ۳۱ جزیره می‌رسد، در سال ۱۹۷۹ از بریتانیا اعلام استقلال کردند. این کشور کوچک در دریای کارائیب از اعضای کشورهای مشترک‌المنافع محسوب می‌شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »